Projektory slovník - Laniko.cz


Projektory slovník


 Svítivost, jas, světelný výkon

 Kontrast

 Zoom

 Technologie (DLP, LCD, LED)

 Formáty a rozlišení

 Kontrastní poměr

 Lampa

 Hluk

 

Svítivost, jas, světelný výkon

Svítivost se uvádí v ANSI lumenech (lm) a podstatně ovlivňuje obraz.

Vysokou svítivost ocení především přednášející v nezatemněných místnostech, avšak u domácího použití, kde můžete stanovit poměrně ideální podmínky, může vysoká svítivost být spíše pro zlost. Při večerním promítání by totiž byl díky ní obraz příliš jasný a tmavé scény by byly přesvětlené.

Projektory určené pro domácí kino tedy většinou disponují svítivostí pohybující se kolem 1200 ANSI lumenů.

Můžete se také setkat s projektory, jejichž svítivost je kolem 2000 ANSI lumenů, ty jsou vhodné pro plátna kolem 2 metrů, přestože při zatemnění bude dostatečná poloviční svítivost. Často se takovéto projektory proto vyrábějí s možností přepnutí projektoru do úsporného režimu, čímž se sníží jak světelný výkon (prodlouží se životnost lampy), tak jejich hlučnost. Tento typ projektorů je možné využít jak doma, tak pro firemní prezentace.

Pro promítání večer (přítmí) dostačuje kolem 2000ANSI, pro promítání ve dne je potřeba aspoň 2700ANSI.

 

Kontrast

Kontrast je rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším místem na ploše, které je schopen projektor zobrazit. V normálních kancelářských podmínkách má velikost kontrastu projektoru zcela bezvýznamnou roli. Výsledný kontrast obrazu je především utvářen intenzitou okolního osvětlení. Má význam pouze v případě, že promítáme ve 100% zatemněné místnosti.

 

Zoom

Zoom je faktor, který udává, kolikrát je schopen optický systém projektoru obraz zvětšit.

 

Technologie

U moderních projektorů se v dnešní době používají tři zobrazovací technologie a to DLP (jedno a tří čipové) LCD technologie a začínající LED.

DLP

U DLP reflexního sytému vzniká obraz na čipu, který obsahuje tolik mikrozrcátek (tisíce), kolik má projektor nativních zobrazovacích bodů např. 1024x768. Naklápěním jednotlivých zrcátek a odrazem světla se tvoří obraz, kterému se předchozím průchodem přes rotující barevný filtr dodává barva. Systém DLP je uzavřený, nemá problém s prachem.

LCD

U technologie LCD vzniká obraz tím, že se světlo vycházející z lampy rozloží na jednotlivé barevné složky (RGB), poté prochází přes miniaturní LCD panely, kde se vytváří obraz, který se po složení promítá přes objektiv na plátno.

LED

LED projektory jsou vlastně DLP projektory, ve kterých je lampa nahrazena LED diodami. Největšími výhodami této technologie je nízká spotřebaabsence lampy a především malé rozměry.

Shrnutí

DLP technologie nám nabízí výborný kontrast a barevnou přesnost, ale vykoupenou vyšší pořizovací cenou. LCD technologie nám nabízí příznivější cenyvětší množství funkcí, ale mají nižší kvalitu obrazu a nižší kontrast. Technologie LED je nejmodernější a zatím nejméně rozšířená, výhoda je velmi dlouhá životnost.

Nelze říci, který je lepší či horší. Ale LCD nejsou obecně vhodné do zakouřených nebo znečištěných prostor. DLP má lepší podání barev.

 

Formáty a rozlišení – které zvolit?

Rozlišení je počet bobů vertikálně x horizontálně, který je schopen projektor zobrazit. Nativní rozlišení je počet bodů zobrazovací jednotky (chipu či panelu).

  • SVGA - 800 × 600 px - se hodí pro sledování filmů z DVD přehrávače popřípadě pro sledování klasického TV vysílání. Při připojení počítače je už ale nedostatečné a budete se muset spokojit s viditelnými pixely.
  • XGA - 1024 × 768 px - prakticky standardní rozlišení pro nižší business segment. Hodí se jak pro prezentace, tak i pro zobrazení jednodušší grafiky.
  • SXGA - 1280 × 1024 px - pro lepší prezentování počítačového obrazu se stalo toto rozlišení prakticky nezbytné. Dokáže perfektně uspokojit veškerý business segment.
  • UXGA - 1600 × 1200 px - toto rozlišení není až tak typické, ale u profesionálních (drahých) projektorů se s ním relativně běžně setkáte.
  • HD Ready - 720p (1280 x 720 px) - střední třída projektorů určených pro systémy domácího kina. Poskytuje slušnou kvalitu ale pro nejdetailnější filmy ve Full HD není nejlepším možným řešením.
  • Full HD - 1080p (1920 x 1080 px) - nejvyšší možné rozlišení pro projektory určený k nasazení v systému domácího kina. Poskytuje nejvyšší možnou kvalitu pro High Definiton filmy. Počítejte ale s vysokou cenou

Obecně platí, že jestliže chcete rozumnou kvalitu, měli byste vybírat projektory s rozlišením alespoň SXGA tedy 1280 x 1024.

 

Kontrastní poměr

Pro projekci, především u domácího kina, je mnohem důležitější než rozlišení, které projektor poskytuje, dosahovaný kontrastní poměr. Kontrast stanovuje poměr mezi nejtmavším a nejsvětlejším místem na plátně, což je při přehrávání filmů ve vysoké kvalitě velmi důležitý parametr. Jednoduše řečeno: projektory s vysokým kontrastem vždy nabízejí „dokonalejší“ černou  než projektory s kontrastem nižším.

 

Lampa

Speciální lampa je zdrojem světla, díky němuž je na plátno promítnut projektorem obraz. Životnost takovéto lampy se pohybuje kolem dvou až třech tisíc hodin. Projektory RICOH nabízejí 3000 hodin. Není radno nechávat lampu v projektoru nepřiměřeně dlouho, neboť vysvícená lampa snadno praskne a její střepy mohou poškodit projekční přístroj.

 

Hluk

Jednou z často kritizovaných nevýhod projektorů byl ještě donedávna jejich velký hluk. Hluk vytváří ventilátor, který chladí lampu projektoru. Dnes už je situace na trhu mnohem lepší, ale hluk je důležitá veličina. Pokud bude údaj deklarovaný výrobcem pod hodnotou 30 dB, jedná se o velmi tichý přístroj, který vás svým provozem nebude rušit ani v případě domácího kina.